O násNovinkyKoťátkaPlányOdchovy
KocourciKočičkyOdkazyKontakt

Ranné kastrace



Kastrace koček je v mnoha lidech zakořeněná jako cosi zbytečného či dokonce zdraví škodlivého. Je opředena mnoha mýty jako např., že kočka by za život měla mít alespoň jedny koťata nebo že po kastraci už nevyroste, bude mít zdravotní problémy atd.. Pokusím se zde tyto mýty vyvrátit a přiblížit problematiku kastrací všem skupinám ať se jedná o milovníky kočiček tzv. mazlíčkáře až po chovatele.
Sterilizace a kastrace v raném věku, jsou operace prováděné na koťatech před půl rokem života. Obvykle ale tyto rané kastrace probíhají ve věku mezi 8 a 16 týdny(* já kastruji koťátka ve věku 15-16 týdnů věku). V Severní Americe jsou kastrace v raném věku praktikovány více než 25 let.


Nejčastějším důvodem pro volbu věku šest a více měsíců v minulosti bylo to, že veterináři byli pohodlní k provádění operace a řízením anestezie úměrně k této věkové skupině. Tehdy ještě nebyla k dispozici šetrná anestetika a pozdější věk snižoval rizika spojená s anestezií, dnes však již mnoho veterinárních škol poskytuje vzdělávání v „dětské“ chirurgii, dostupnosti lepších a šetrných anestetik, není tedy už třeba čekat u mladších pacientů na věk alespoň 6 měsíců věku a je prokázáno, že dřívější kastrace jsou mnohem lépe snášeny samotnými pacienty.
Ještě donedávna se spekulovalo o možných pooperačních komplikacích spojených s časnou kastrací, jako např. vliv na růst, riziko zlomenin dlouhých kostí, obezita, změny v chování, zvýšené riziko různých onemocnění, nebezpečí operace a anestézie u dětských pacientů.
Nicméně z několika vědeckých studií nyní vyplynulo, že tyto obavy jsou neopodstatněné.
Například, bylo prokázáno, že časné kastrace:
nezpůsobují zakrnělý (ani „vyčouhlý“) růst kočky (University of Florida 1996).
nezpůsobuje zvýšení rizik spojených s anestezií, ani pooperační komplikace (University of Texas studie z r. 1997 a 2000).
nezpůsobuje vážné problémy v chování koček (univerzitní studie z Cornell 2004, a Mercer University 2001).
nepřispívá k rizikům onemocnění močových cest(University of Minnesota 1996, University of Texas 2000).
nezpůsobuje obezitu (University of Minnesota 1996).



Rozsáhlá studie na Universitě v Cornell na více než 1600 kočkách, které byly sledovány po dobu až 11 let, ukázala, že kočky kastrované v brzkém věku měly méně některých zdravotních problémů, včetně zánětu dásní, astma, abscesy a rakoviny mléčné žlázy, než kočky kastrované v tradičních věkových kategoriích. Testosteron a estrogen pomáhají zrání z růstových štěrbin v dlouhých kostí. Růst se zastaví, když dojde k jejich uzavření. U nekastrovaných koček se tak děje okolo 1 roku věku, u kastrovaných je to zhruba o 8 týdnů později. Z tohoto důvodu se původně uvažovalo nad možnou souvislostí s časnou kastrací, což ale španělská studie nepotvrdila a rovněž se přiklonila k tomu, že i pro tyto případné zlomeniny dlouhých kostí způsobuje špatná životospráva a zejména nadváha. Je třeba si uvědomit, že kastrovaná kočka potřebuje asi o 30% nižší energetický příjem, než kočky nekastrované. Závěrem všechny studie poukazují na to, že časné kastrace nesou mnohem více výhod, než rizik.

  Počítadlo prístupov: Dnes: 58 | Celkem: 193016